แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 4รายวิชา คณิตศาสตร์พื้นฐาน  รหัสวิชา ค 2110/   translation - แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 4รายวิชา คณิตศาสตร์พื้นฐาน  รหัสวิชา ค 2110/   English how to say

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 4รายวิชา คณ

แผนการจัดการเรียนรู้ที่ 4
รายวิชา คณิตศาสตร์พื้นฐาน รหัสวิชา ค 2110/ ชั้นมัธยมศึกษาปีที่ 1
หน่วยการเรียนรู้ที่ 1 ทศนิยม เรื่อง การคูณและการหารทศนิยม เวลา 2 ชั่วโมง

1. จุดประสงค์การเรียนรู้
1.1 ด้านความรู้
1) คูณทศนิยมได้
2) หารทศนิยมได้
1.2 ด้านทักษะกระบวนการ
1) การแก้ปัญหา
2) การให้เหตุผล
3) การสื่อสาร การสื่อความหมาย และการนำเสนอ
4) การเชื่อมโยง
1.3 ด้านคุณลักษณะอันพึงประสงค์
1) ตระหนักในคุณค่า และมีเจตคติที่ดีต่อคณิตศาสตร์
2) สามารถทำงานอย่างมีระเบียบวินัย รอบคอบ
3) มีความรับผิดชอบ
4) มีความเชื่อมั่นในตนเอง
2. สาระการเรียนรู้
การคูณ และการหารทศนิยม
3. กระบวนการจัดการเรียนรู้
ชั่วโมงที่ 1
1) ครูยกตัวอย่างการคูณทศนิยม โดยใช้หลักเกณฑ์ที่ได้จากเศษส่วน เช่น 0.12 X 0.3 ให้นักเรียนลองช่วยกันทำ
2) ครูร่วมสนทนากับนักเรียนว่าจะมีวิธีใดที่หาผลลัพธ์ได้รวดเร็วกว่านี้ จนได้วิธีลัด ดังนี้ 12 X 3 = 36 นั่นคือ 0.12 X 0.3 = 0.036 แล้วให้นักเรียนเสนอข้อคิดในการใส่ตำแหน่งทศนิยมของผลคูณของทศนิยม
3) ครูยกตัวอย่างที่ 1 และตัวอย่างที่ 2 ประกอบการอธิบายซักถาม พร้อมให้ข้อเสนอแนะเพิ่มเติม ในกรณีทศนิยมเป็นจำนวนใดๆ
4) ครูแบ่งนักเรียนเป็นกลุ่ม กลุ่มละ 5 คน แล้วแจกคำชี้แจงและซองอุปกรณ์ในใบงานที่ 4.1 กลุ่มละ 1 ซอง ภายในซองประกอบด้วย บัตรงาน 12 ใบ แต่ละใบจะมีข้อปัญหา 1 ข้อ
5) สมาชิกในกลุ่มรวมกันศึกษาคำชี้แจง เมื่อเข้าใจคำชี้แจงแล้วให้เปิดซองอุปกรณ์ สมาชิกในกลุ่มแต่ละคนสุ่มหยิบบัตรงานคนละ 2 ใบ แล้วหาผลลัพธ์ จนครบบัตรงานทั้ง 12 ใบ
6) สมาชิกคนใดทำเสร็จก่อน ให้ช่วยเหลือสมาชิกคนอื่นในกลุ่มได้ เมื่อทำเสร็จทุกคนแล้วให้แลกกันตรวจสอบคำตอบ พร้อมทั้งอธิบายแก้ไขข้อบกพร่อง (ถ้ามี)
7) สมาชิกกลุ่มร่วมกันอภิปรายถึงข้อปัญหาในแต่ละบัตรงาน และหลักการหาคำตอบ เพื่อหาข้อสรุปและแก้ไข (ถ้ามี) แล้วบันทึกในแบบบันทึกเพื่อนำส่งครูกลุ่มละ 1 แผ่น
ชั่วโมงที่ 2
1) ครูให้นักเรียนแบ่งกลุ่ม กลุ่มละ 4 คน
2) ครูแจกใบงานที่ 4.2 ให้สมาชิกในกลุ่มช่วยกันหาผลลัพธ์ เมื่อทำเสร็จแล้วให้มารับเฉลยใบงานที่ 4.2 ไปตรวจคำตอบ ครูแจกใบงานที่ 4.3 ให้ไปทำเป็นการบ้าน
4. สื่อ/แหล่งการเรียนรู้
4.1 สื่อการเรียนรู้
1) หนังสือสาระการเรียนรู้พื้นฐาน คณิตศาสตร์ ม.1 เล่ม 2
2) ใบงานที่ 4.1 – 4.3
4.2 แหล่งการเรียนรู้
1) ห้องสมุดหมวดคณิตศาสตร์
2) ห้องสมุดโรงเรียน
3) ข้อมูลจากแหล่งเรียนรู้อื่น ๆ
5. การวัดผลและประเมินผล
0/5000
From: -
To: -
Results (English) 1: [Copy]
Copied!
Learning management plan 4.List of basic codes, Department of mathematics C 2110/school year 1. Unit 1: learning about decimals, multiplication and hanthotniyom time 2 hours.1. the purpose of learning.1.1 knowledge 1 decimal factor.) 2.) hanthotniyom.1.2 the process skills.1.) to resolve the problem.2.),3) communications and media presentation.4) link.1.3 the features intend 1.) and is aware that math attitudes.2.) can work as discipline carefully.3) has responsibility.4) have confidence in ourselves.2. the essence of learning Multiplication and hanthotniyom3. the learning management processHours 1. 1.) teachers for example multiplying decimals using criteria derived from a fraction, such as student X 0.12 0.3 to try. 2.) teachers with students which method is faster, this result was 12 X 3 shortcut method, as follows: 36, that is X = 0.12 0.3 = 0.036, students comment on the proposal to insert the decimal multiples of decimal places. 3) teachers for example 1 and example 2 illustration provided additional suggestions, ask if any number of decimals. The teacher divided the students into four groups). A group of 5 people, and then distribute the statement, and in a work that is 4.1 per 1 song within a song consisting of 12 tickets per card will contain the problem 1. 5. combine the study group member) statement when understand the statement, open the envelope equipment. The members in each group randomly grab job cards 2 a, then the results until all 12 cards a. 6) completed before any members to help other members in the group. When everybody, Exchange, together with all the answers, check the Edit description of the fault (if any). 7. the discussion group members together to) text issue on each task and the main answer to the conclusion and correct (if any), and then save it in the recording to deliver teacher Group 1 sheet.2 hours. 1.) teachers to students groups 4 people per group. 2. the distribution task 4.2), teachers, members of the group help each other find the results. When you're done, pick up to answer a job at 4.2 to answer. The teacher distributed the tasks to do as homework 4.3.4. media/learning source. 4.1 learning media. 1. basic study of books, articles), mathematics, m, 1 2. 2.) a work that is 4.1-4.3. 4.2 source of learning. 1. Chapter 1 the math library) 2.) library school. 3. other sources of learning) 5. measurement and evaluation.
Being translated, please wait..
Results (English) 3:[Copy]
Copied!
Lesson plans 4
course basic mathematics subject code c 2110 / grade 1
unit that 1 decimal. On multiplication and division of decimal time 2 hours

1. The purpose of learning knowledge 1.1

.1) multiply decimal decimal

2) divided 1.2 procedure skills
1) problem solving
2) reasoning
3) communication, interpretation and presentation of
4). Links the desirable 1.3

.To realize the value of 1) and have a good attitude towards mathematics
2). Can work as a discipline, carefully
3) are responsible 4) self-confidence

2. Learning

3 decimal multiplication and division.). Learning process!Hours 1
1) teachers, for example, multiplying decimal. Using the procedures from fractions, such as 0.12 X 0.3 students try to do!2) teachers discuss with students that there is any way get results faster and shortcut: 12 X 3 = 36 that is 0.12 X 0.3 = 0.036 and students to offer arguments to enter the decimal places of the multiplication of decimal
.3) teachers 1 example and example that 2 Illustration for interrogation. With the further suggestions. In case of any decimal
4) the teacher divided the students into groups, each group 5 people to distribute the statement and sung equipment in leaves that 4.1 group 1 song within the envelope contains cards work 12 leaves, each leaf is a problem 1 item
.5) group members together study the explanation. When you understand the statement to open an envelope equipment. Each group member randomly pick up cards work in different 2 leaves, and find the results until the card in both 12 leaf
.6) the member that finished first, to help the other members in the group. When done, everyone to exchange check the answer. And explain the error correction (if any)
.7) group members together to discuss the problems on each card, and the principle to find the answer to a conclusion and edit (if any) and recorded in a recording to deliver teacher group 1 sheet
hours. 2
1) group students for group 4 people
.The teacher distributed the 2) leaves job 4.2 to group members find the results. When you're done to come to work 4.2 solution leaves to check the answers the teacher distributed the work to do homework leaves 4.3
4. Media / learning resources 4.1 learning

.1) book learning basic math. 1 books 2
2) leaves job 4.1 4.3

- 4.2 learning resources 1) library mathematics group
. The school library 2)
3) information from the source to learn other
5. Measurement and evaluation
.
Being translated, please wait..
 
Other languages
The translation tool support: Afrikaans, Albanian, Amharic, Arabic, Armenian, Azerbaijani, Basque, Belarusian, Bengali, Bosnian, Bulgarian, Catalan, Cebuano, Chichewa, Chinese, Chinese Traditional, Corsican, Croatian, Czech, Danish, Detect language, Dutch, English, Esperanto, Estonian, Filipino, Finnish, French, Frisian, Galician, Georgian, German, Greek, Gujarati, Haitian Creole, Hausa, Hawaiian, Hebrew, Hindi, Hmong, Hungarian, Icelandic, Igbo, Indonesian, Irish, Italian, Japanese, Javanese, Kannada, Kazakh, Khmer, Kinyarwanda, Klingon, Korean, Kurdish (Kurmanji), Kyrgyz, Lao, Latin, Latvian, Lithuanian, Luxembourgish, Macedonian, Malagasy, Malay, Malayalam, Maltese, Maori, Marathi, Mongolian, Myanmar (Burmese), Nepali, Norwegian, Odia (Oriya), Pashto, Persian, Polish, Portuguese, Punjabi, Romanian, Russian, Samoan, Scots Gaelic, Serbian, Sesotho, Shona, Sindhi, Sinhala, Slovak, Slovenian, Somali, Spanish, Sundanese, Swahili, Swedish, Tajik, Tamil, Tatar, Telugu, Thai, Turkish, Turkmen, Ukrainian, Urdu, Uyghur, Uzbek, Vietnamese, Welsh, Xhosa, Yiddish, Yoruba, Zulu, Language translation.

Copyright ©2025 I Love Translation. All reserved.

E-mail: